zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Revize ISO 14001 a ochrana životního prostředí

11.12.2014
EMS
Legislativa
Revize ISO 14001 a ochrana životního prostředí

Deset let po vydání stávající normy ISO pro systémy environmentálního managementu (EMS), tj. ISO 14001:2004, je připravováno nové vydání...

Základní úpravou normy je především respektování nové závazné struktury, použití některých identických textů, společných obecných termínů a základních definic podle ISO/IEC Directives, Part 1, Consolidated ISO Supplement, 2013, Annex SL. V normě se nově zohledňují např. vztah k obchodní strategii a obecnému managementu, rizika spojená s environmentálními problémy v dodavatelském řetězci a propojení a souvislosti s ostatními normami skupiny ISO 14000.

EMS splňující požadavky normy ISO 14001 je založeno na specifickém konceptu environmentálních aspektů a dopadů ve vztahu ke zlepšování environmentální výkonnosti organizace. Uplatňuje se zásada předcházení znečišťování.

Pro uživatele normy nepřinese revidovaná norma ISO 14001 výraznou změnu. Umožní však lepší pochopení např. stanovování rozsahu EMS, určování významných environmentálních aspektů a dopadů, určování rizik a s nimi spojených hrozeb a příležitostí; v neposlední řadě pak hodnocení výkonnosti.

Přestože zavedení EMS v organizacích je součástí tzv. dobrovolných aktivit, jsem přesvědčen, že je v zájmu státu vytvářet podmínky pro co nejširší uplatnění tohoto přístupu. Bohužel, v environmentálních ani jiných relevantních právních předpisech se ISO 14001 (resp. EMAS) jako kvalifikační nebo odborné kritérium v podstatě nevyskytuje. Čestnou výjimkou je zohlednění zavedeného EMS (ISO 14001 a EMAS) při posuzování žádosti o integrované povolení - viz prováděcí vyhláška č. 288/2013 Sb. k zákonu č. 76/2002 Sb. o integrované prevenci.

Normy ISO pro systémy managementu, včetně ISO 14001, se staly součástí hlavního proudu moderního managementu organizací a tam, kde se EMS uplatňuje, efektivním nástrojem ochrany životního prostředí.


AUTOR: Zdeněk Suchánek
ředitel úseku vnitřních služeb CENIA, české informační agentury životního prostředí

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí