zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Prodej aut na zemní plyn loni vzrostl o tři procenta na 2843 vozů

04.04.2017
Ekologická auta
Prodej aut na zemní plyn loni vzrostl o tři procenta na 2843 vozů

Prodej nových aut na stlačený zemní plyn se loni zvýšil o tři procenta na 2843 vozů. Prodej hybridních vozů, druhé nejpočetnější ekologické kategorie, vzrostl o polovinu na 1541 aut. Prodej elektromobilů a vozů na LPG byl minimální na úrovni stovek vozů. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců aut. Hybridní vozy kombinují benzinový a elektrický pohon.

Firemní flotily před několika lety začaly vozy na stlačený zemní plyn pravidelně využívat. Servisní náklady jsou u nich prakticky stejné, jako u aut na klasická fosilní paliva, ale provozní náklady spojené s pohonnými hmotami se u CNG snižují až k hranici jedné koruny za kilometr.

Mezi ojetinami se zatím hybridní vozy neuchytily. "Při porovnání prodejů vozů s pohonem na CNG a hybridním pohonem je poměr přibližně tři prodaná auta na CNG vůči jednomu hybridnímu. V podstatě jsme za loňský rok prodali stejné množství CNG aut, jako za předchozích devět let v součtu," uvedl provozní ředitel skupiny autobazarů AAA Auto Petr Vaněček.

Zájem o stlačený zemní plyn zaznamenávají i distributoři CNG. "Proti roku 2015 se loni prodalo zhruba o 13 procent více zemního plynu. Je to i v důsledku rozšíření firemních flotil velkých společností, která CNG vozy využívají ať už na rozvoz svých produktů, nebo nárůst CNG vozů ve flotilách velkých taxislužeb," uvedl vedoucí oddělení CNG Pražské plynárenské Jan Žákovec.

V Česku se loni prodalo celkem 259.693 nových aut, což je o 12 procent více, než v roce 2015.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí