zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová studie: Evropa může recyklovat dvě třetiny plastových obalů

22.12.2017
Odpady
Recyklace
Nová studie: Evropa může recyklovat dvě třetiny plastových obalů

Podle nové studie Asociace plastového recyklačního průmyslu v Evropě [1] je možné do roku 2025 v EU recyklovat až 65% plastových obalů. Vyšší recyklace plastů by přitom byla ekonomicky, ekologicky i sociálně výhodná. Recyklace plastů je v Evropě po omezení dovozů odpadů do Číny v krizi, v Evropské unii totiž není dostatek recyklačních zařízení.

Česká republika patří v EU dlouhodobě mezi státy nejlépe recyklující plastové obaly. Příznivou statistiku však ovlivňuje výroba paliv z plastů, která se nesmyslně započítává do recyklace. ČR vytvořila v roce 2016 více než 236 tisíc tun plastových obalů, z toho recyklací prošlo jen necelých 60% [2]. Zbylých asi 100 tisíc tun, tedy deset tisíc popelářských aut plných plastů, končí každoročně na skládkách nebo ve spalovnách.

Recyklovat do roku 2025 až 65% plastových obalů podle uvedené studie je u nás při aktuální míře jejich recyklace snazší než jinde v EU. Politici však musí mít zájem omezit plýtvání plastovými obaly. Prvním krokem je zvýšit povinnou míru recyklace plastových obalů stanovenou zákonem o obalech. Jeho letos schválená novela stanovila závazný cíl na léta 2016 až 2019 na pouhých 45 % [3]. Přitom už od roku 2008 recyklujeme ve skutečnosti víc než polovinu plastových obalů. V roce 2016 jsme recyklovali bezmála 60% [2]. Zvýšením minimální hranice povinné recyklace se do recyklačního průmyslu dostane víc peněz, což zlepší technologie dotřiďování a podpoří obecní rozpočty.

Dalším krokem ke zvýšení recyklace plastových obalů a k omezení jejich skládkování je tzv. ekodesign. Není možné zvyšovat recyklaci, vyrábí-li průmysl nadále množství nerecyklovatelných obalů. Systém Eko-kom, který za firmy zajišťuje třídění a recyklaci jejich obalů, by jim měl stanovit poplatky za účast v systému podle recyklovatelnosti použitých obalů. Například italská společnost CONAI, obdoba českého Eko-komu, vyžaduje vyšší poplatky za nerecyklovatelné obaly než za snadno recyklovatelné [4].

Stát se musí přestat tvářit, že se ho krize odbytu plastových odpadů netýká. Programové prohlášení vlády Andreje Babiše plánuje nižší sazbu daně z DPH pro točené pivo, ale nižší sazbu z DPH by spíše potřebovaly výrobky vyrobené z odpadů - recykláty, zejména, když vládní prohlášení zároveň plánuje pomocí nového zákona o odpadech přesměrovat odpady ze skládek do recyklace [5]. Také ve veřejných zakázkách musí stát zvýhodňovat výrobky vyrobené z odpadů. Tím může stát konkrétně podpořit recyklaci a recyklační průmysl.

Evropští politici v pondělí rozhodli, že většina odpadů bude v EU recyklována [6]. Týká se to i plastů. Mikroplasty - drobné kousky plastů - už zamořily oceány, půdu, vodní zdroje a objevují se už i v potravinách. Politici musí začít jednat.

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:

,,Deset tisíc popelářských vozů plných nevyužitých plastů končí každoročně na skládkách a ve spalovnách. Zbytečně. Studie Asociace evropského plastového recyklačního průmyslu zjistila, že je možné do roku 2025 recyklovat 65% plastových obalů. Politici by se však museli přestat bát průmyslové lobby a hájit veřejný zájem [7]. Programové prohlášení Babišovy vlády plánuje nižší sazbu daně z DPH pro točené pivo, tu by ale potřebovaly spíš výrobky vyrobené z odpadů."Poznámky:

[1] https://plastics-recyclers-europe.prezly.com/65-plastics-packaging-recycling-target-is-attainable

[2] www.mzp.cz/cz/souhrnne_udaje_obaly

[3] novela č.149/2017 Sb., zákona o obalech

[4] https://ieep.eu/publications/more-ambitious-extended-producer-responsibility-for-plastics-through-greater-eco-modulation-of-fees

[5] http://hnutiduha.cz/aktualne/babisova-vlada-slibuje-utlum-uhli-recyklaci-odpadu-ci-ozdraveni-lesu-nechce-vsak-menit

[6] Tisková zpráva Hnutí DUHA z 18.12.2017 http://hnutiduha.cz/aktualne/vanocni-darek-evropa-chce-vyssi-recyklaci-odpadu-bude-zavazna-i-pro-ceskou-republiku

[7] Typickou ukázkou je poslanec Jan Zahradník (ODS), který v únoru 2014 obhajoval požadavek na stanovení dávno překonaných cílů recyklace slovy: "Našim průmyslovým podnikatelům a průmyslovým podnikům nebudeme komplikovat situaci a nebudeme jim zhoršovat jejich konkurenceschopnost tím, že stanovíme podle mého názoru zbytečně vysoké limity pro recyklaci.", viz https://zpravy.idnes.cz/ekologove-kritizuji-schvaleny-zakon-obalech-fnf-/domaci.aspx?c=A140214_164939_domaci_kop

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí