zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Aplikace Scan4Chem odhalí škodlivé látky v domácnostech

15.11.2020
Technologie
Chemické látky
Zdraví
Aplikace Scan4Chem odhalí škodlivé látky v domácnostech

Přímo u sebe doma si může každý otestovat vybavení domácnosti na obsah toxických látek pomocí mobilního telefonu. Scan4Chem (1) po naskenování čárového kódu okamžitě upozorní, zda třeba naše hračky, oblečení, boty, nábytek nebo elektronika obsahují zdraví škodlivé látky nebo jsou zcela bezpečné. Na vývoji mobilní aplikace Scan4Chem se podílí spolek Arnika a je k dispozici pro systém Android i pro iPhone.

Stáhněte si Scan4Chem z Google Play nebo App Store zcela zdarma.

"Se Scan4Chem máme výbornou šanci vyhnout se nebezpečným výrobkům. V době, kdy spousta z nás tráví většinu času doma, případně nakupuje výrobky v e-shopech, si všichni mohou doma otestovat cokoliv a škodlivé výrobky časem vyměnit za bezpečné alternativy," apeluje Karolína Brabcová z Arniky.

Aplikace Scan4Chem obsahuje databázi široké škály produktů, jako jsou hračky, oblečení, obuv, nábytek, kancelářské vybavení, kuchyňské náčiní, hygienické pomůcky, elektronika a další (2). Pokud aplikace zboží nenajde, spotřebitel se může zeptat přímo dodavatele pomocí předpřipraveného dotazu.

Řada výrobků prokazatelně (3, 4, 5, 6) obsahuje alergeny, karcinogeny a jiné látky poškozující imunitu, hormonální systém nebo plodnost. Více o látkách vzbuzující mimořádné obavy najdete na www.scan4chem.cz/svhc (7). Výrobci však na ně nemusí upozorňovat na obalu, jak jsme zvyklí u potravin nebo kosmetiky (8). Jde například o změkčovadla plastů (9), chlorované parafíny (10), azobarviva, zpomalovače hoření (11), olovo (12) a mnoho dalších. Cílem Scan4Chem je zvýšit povědomí o rizikových látkách ve spotřebním zboží v domácnostech a přinutit společnosti, aby vyráběli produkty bez škodlivin.

"Prověřujme se Scan4Chem vše, co denně bereme do rukou, nosíme, s čím vaříme nebo si hrají děti. Jen tak vyvoláme skutečný tlak na výrobce a škodlivin ve výrobcích se zbavíme. Ze zkušeností víme, že takový tlak dokonce vedl k zákazu mnohých látek ve spotřebním zboží," dodává Karolína Brabcová.

Scan4Chem dosud používá přes 50 tisíc spotřebitelů z celé Evropy, kteří prověřili přes 110 tisíc výrobků a zaslali 11 tisíc dotazů prodejcům a výrobcům. Databáze čítá zhruba 21 tisíc výrobků od 130 firem. Díky zodpovědným spotřebitelům, kteří Scan4Chem používají, se databáze postupně rozrůstá. Vývoj Scan4Chem vede německá agentura pro životní prostředí Umwelt Bundesamt a zapojilo se do něj 20 organizací ze 13 zemí Evropy (13).

Skenuj kódy, hledej jedy!

Poznámky

1) Více o Scan4Chem http://www.scan4chem.cz

2) Ve kterých výrobcích často škodliviny najdeme http://scan4chem.cz/faq

3) arnika.org: Dárky jako z hororu: Najdou děti pod stromečkem toxické hračky a dámy jedovaté hřebeny? https://arnika.org/darky-jako-z-hororu-najdou-deti-pod-stromeckem-toxicke-hracky-a-damy-jedovate-hrebeny

4) arnika.org: Dioxiny v plastových hračkách? Místo vánočních dárků průmyslový odpad https://arnika.org/jedy-z-plastoveho-odpadu-se-vraci-do-nasich-domacnosti-kvuli-spatne-recyklaci

5) arnika.org: Jedy z plastového odpadu se vrací do našich domácností kvůli špatné recyklaci https://arnika.org/jedy-z-plastoveho-odpadu-se-vraci-do-nasich-domacnosti-kvuli-spatne-recyklaci-2

6) arnika.org: Pozor na toxické vánoční ozdoby! S aplikací Scan4Chem je spotřebitelé odhalí snadněji https://arnika.org/pozor-na-toxicke-vanocni-ozdoby-s-aplikaci-scan4chem-je-spotrebitele-odhali-snadneji

7) Více o látkách vzbuzující mimořádné obavy (SVHC) http://scan4chem.cz/rizikove-latky

8) Podle evropské legislativy o chemických látkách REACH si dodavatelé musí informace o škodlivých látkách ve výrobcích v koncentraci nad 0,1 % vzájemně sdělovat. Problém je ale v tom, že tato informace se ke spotřebitelům nedostane. O obsahu toxických látek se dozví pouze ten, kdo se s dotazem obrátí na výrobce či prodejce. Na odpověď má dotázaný ze zákona 45 dnů, a pokud výrobek toxickou látku neobsahuje, odpovědět vůbec nemusí.

9) Více o ftalátech http://www.arnika.org/ftalaty

10) Více o chlorovaných parafínech http://www.arnika.org/chloralkany-c10-13-sccp

11) Více o bromovaných zpomalovačích http://www.arnika.org/bromovane-zpomalovace-horeni

12) Více o olovu http://www.arnika.org/olovo

13) Více o projektu AskREACH http://www.askreach.eu/

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí