zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Polsko určilo místo pro výrobu elektroaut, její zahájení odložilo

03.01.2021
Ekologická auta
Polsko určilo místo pro výrobu elektroaut, její zahájení odložilo

Polsko se rozhodlo postavit plánovanou továrnu na výrobu elektromobilů ve Slezském vojvodství. Se zahájením produkce však nyní počítá později, než se původně plánovalo. Oznámila to dnes státní společnost ElectroMobility Poland (EMP). Výroba elektromobilů by měla vytvořit kolem 15.000 pracovních míst.

Továrna bude podle EMP stát ve městě Jaworzno. Výrobu však zahájí až v roce 2024 místo původně plánovaného roku 2023. Přímo v závodě by mělo pracovat 3000 lidí, dalších asi 12.000 pracovních míst by mělo vzniknout u dodavatelů.

Polsko doufá, že výroba elektromobilů podpoří polský automobilový průmysl a pomůže mu dohnat regionální konkurenty, včetně České republiky a Slovenska. Jde však o riskantní projekt, neboť auta s elektrickým pohonem už ve velkém vyrábějí globální automobilky s dlouholetými zkušenostmi, poznamenala agentura Reuters.

Společnost EMP plánuje uvést na trh dva modely s elektrickým pohonem pod značkou Izera. "Izera je příležitostí pro efektivně fungující automobilový průmysl a pro využití potenciálu elektromobility," uvedl ministr životního prostředí Michal Kurtyka.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí