zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Venturiho sonda jako tepelné čerpadlo

24.09.2012
Energie
Venturiho sonda jako tepelné čerpadlo

Letošní německou cenu Stahl-Innovations-Preis 2012, udělovanou vždy jednou za tři roky institucí Stahl-Innovations-Zentrum v Düsseldorfu, obdržela za ekologický přínos inovace k ochraně klimatu společnost Pumpen Strebe z Wusterhausenu za originální řešení tepelného čerpadla Venturiho sondou.

Tepelné čerpadlo, jehož vynález je chráněn evropským patentem, vede do vrtu sondu tvořenou vnitřní koaxiální trubkou, kolem ní je Archimedův čerpací šroub. Vnitřní trubkou se na dno tlačí teplonosné médium. To se po ohřátí čerpá šroubem vzhůru. Aby bylo dosaženo Venturiho efektu, šroub nepřiléhá k vnější trubce a umožňuje, aby čerpaná voda stékala po vnitřním povrchu trubky vysokou rychlostí a sbírala teplo ze stěny a dna. Pak se tlačí vzhůru. Koaxiální trubka sahá do hloubky s teplotním rozdílem minimálně 3 °C proti povrchu. Vysoká účinnost sondy, pracující jako tepelný výměník, vyžaduje poloviční hloubku vrtu proti běžné U-trubici.

Sonda s Archimedovým šroubem je provedena z vysoce korozivzdorné austenitické chromniklové oceli s molybdenem X5CrNiMo 17-12-2 (W.-Nr. 1.4401), která má předpoklad dlouhé životnosti.

Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí